Reklama

Klikają tutaj informatycy :)

Nauczyciele informatycznych przedmiotów zawodowych:

  • Jolanta Czochra
  • Franciszek Hałasa
  • Andrzej Jasiński
  • Elżbieta Łyś
  • Edward Majdan
  • Piotr Płocharz
  • Piotr Staniak

 

 

 

 

 

Szkoła posiada cztery bardzo dobrze wyposażone pracownie informatyczne po 14 stanowisk komputerowych plus stanowisko nauczyciela. Pracownie są wyposażone w nowoczesne zestawy komputerowe. Zajęcia dydaktyczne odbywają się z podziałem na grupy około czternastu osób. Posiadamy również dwie mniejsze pracownie komputerowe przystosowane do pracy w mniejszych grupach.

Dla klas w zawodzie technik informatyk w naszej szkole jest realizowany program Cisco Networking Academy, który realizuje w praktyce hasło nauczania internetowego (e-learning).

W ramach akademii uczniowie mogą przystępować do kursu IT Essentials. Kurs IT Essentials PC Hardware and Software jest autoryzowanym szkoleniem przygotowującym do zdawania egzaminu certyfikacyjnego CompTIA A+.

Więcej informacji o lokalnej akademii.

W technikum w zawodzie technik informatyk i technik teleinformatyk zajęcia dydaktyczne z przedmiotów informatycznych trwają przez cztery lata. Młodzież w pełni realizuje program nauczania dotyczący zajęć edukacyjnych z przedmiotów informatycznych.

Uczniowie mają również możliwość doskonalenia swoich umiejętności w czasie pozalekcyjnym, których celem jest rozwijanie ich zainteresowań.

Absolwenci są specjalistami przygotowanymi do pracy na stanowiskach administratorów sieci i serwerów, administratorów baz danych, administratorów serwisów internetowych, grafików komputerowych, oraz pracowników serwisu sprzętu komputerowego. W ramach kształcenia przygotowywani są również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Technik informatyk jest tytułem nadawanym absolwentom szkoły technicznej po zdaniu państwowego zewnętrznego egzaminu zawodowego.

Przedmioty zawodowe nauczane w Naszej Szkole w ramach zawodu technik informatyk:

  • Systemy Operacyjne i Sieci Komputerowe. W ramach zajęć uczniowie poznają środowisko Windows i Linux, podstawowe elementy i budowę systemów operacyjnych, nabywają umiejętności instalacji i konfigurowania oprogramowania i sprzętu komputerowego.
  • Oprogramowanie Biurowe. Uczniowie zapoznają się z oprogramowaniem wykorzystywanym w pracy biurowej, poznają sposoby redagowania dokumentów tekstowych, nabywają umiejętności korzystania z arkusza kalkulacyjnego, poznają obsługę narzędzi do tworzenia prezentacji multimedialnych i poznają zasady tworzenia relacyjnych baz danych.
  • Programowanie Strukturalne i Obiektowe. W ramach zajęć uczniowie poznają tajniki programowania strukturalnego i obiektowego w językach Pascal, C++ oraz Java.
  • Multimedia i Grafika Komputerowa. W ramach zajęć młodzież zapoznaje się z oprogramowaniem do tworzenia i edycji grafiki rastrowej, wektorowej, 3D, nabywa umiejętności tworzenia animacji komputerowej.
  • Urządzenia techniki komputerowej. Przedmiot obejmuje zagadnienia bezpośrednio związane z techniką komputerową.
  • Specjalizacja. Podczas kształcenia w technikum informatycznym uczniowie mają do wyboru atrakcyjne kierunki specjalizacyjne: administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi, systemy zarządzania bazami danych, aplikacje internetowe, grafika komputerowa.

W klasie trzeciej uczniowie odbywają 4-tygodniową praktykę zawodową zgodną z ich kierunkiem kształcenia.

Kształcenie w zawodzie technik teleinformatyk obejmuje następujące przedmioty zawodowe:

  • Technologia elementów teleinformatycznych. Prezentuje i charakteryzuje materiały stosowane w teleinformatyce, sposób ich obróbki, kryteria doboru oraz przykładowe zastosowania.
  • Podstawy teleinformatyki. Podczas zajęć uczeń zapoznaje się z budową i zasadą działania sieci teleinformatycznych oraz komunikacją radiową i satelitarną.
  • Przetwarzanie i obróbka sygnałów. Przedmiot obejmuje zagadnienia związane z przetwarzaniem i transmisją sygnałów analogowych, cyfrowych, radiowych oraz transmisję w światłowodach.
  • Urządzenia techniki komputerowej. Zagadnienia bezpośrednio związane z techniką komputerową.
  • Pracownia systemów komputerowych. Podczas zajęć uczniowie zdobywają umiejętność budowania i uruchomienia sieci komputerowych, instalowania systemów operacyjnych oraz oprogramowania użytkowego i narzędziowego w komputerach.
  • Pracownia sieci teleinformatycznych. Zagadnienia bezpośrednio związane z obsługą i eksploatacją urządzeń sieci teletransmisyjnych, sprawdzaniem stanu technicznego łączy transmisyjnych oraz urządzeń i podzespołów wchodzących w skład sieci.
  • Komputerowe wspomaganie projektowania. Prezentuje zastosowanie komputera w wykonywaniu projektów z zakresu teleinformatyki. Uczniowie poznają programy typu CAD wspomagające rysowanie schematów i wykonywanie dokumentacji, oraz programy stymulujące. AutoCAD jest programem tworzonym i rozpowszechnianym przez firmę Autodesk, wykorzystywanym do dwuwymiarowego(2D) i trójwymiarowego(3D) komputerowego wspomagania projektowania. Pierwotnie wykorzystywany był tylko przez mechaników, jednak z czasem został rozszerzony i aktualnie jest używany przez architektów i innych projektantów.

Kurs AutoCad-a

W klasie trzeciej uczniowie odbywają 4-tygodniową praktykę zawodową zgodną z ich kierunkiem kształcenia.

W pozostałych klasach w pracowniach komputerowych przez jeden rok odbywają się zajęcia z przedmiotu „Technologia Informacyjna”.